FUT Saç Ekimi

Fut saç ekimi, saç ekimi için kullanılan yöntemlerden biri olmakla birlikte artık fazla tercih edilmeyen bir uygulama haline gelmiştir. Tıbbi estetik sorunlarından biri olan saç dökülmesi için geliştirilen çözümler, özellikle son 15-20 yıldır etkin bir şekilde kullanılmakta ve talep görmektedir. Kullanılmaya başlandığı ilk günden bu yana saç ekimi konusunda uygulanan tekniklerin sayısı bir elin parmaklarını geçmemiştir. Çünkü her yeni yöntem, bir yenisi geliştirilene kadar kullanılmaya devam etmektedir.

Saç ekimi konusunda son yıllarda Dünya’da en fazla kullanılan yöntem FUE ve FUT saç ekimidir. Ancak FUT saç ekimi, FUE saç ekimine göre çeşitli dezavantajları sebebiyle tercih edilmemektedir. Çünkü FUT saç ekimi işlemi, FUE tekniğine göre daha uzun süren ve başarı oranı daha düşük bir uygulamadır.

FUT saç ekiminde de FUE saç ekiminde olduğu gibi ana prensip, sağlıklı saç köklerinin alınarak ihtiyaç duyulan alana yerleştirilmesidir. Ancak kullanılan yöntemler ve teknoloji birbirinden farklıdır.

FUT Saç Ekimi

FUE tekniğinde hastanın saçlı deri bölgesinden alınacak saç adacıkları motorlu ve mikro kalınlıkta bir kalem yardımı ile profesyonel bir şekilde kesilerek çıkarılır ve ekim yapılacak alana yine aynı aletle açılan boşluğa yerleştirilir. Bu esnada hastada açılan kesiler çok daha küçük olmakta ve operasyon sonrası hiçbir iz kalmamaktadır. Diğer yandan FUE tekniğinde saç köklerinin hiçbir zarar görmeden çıkarılması sağlanır. Böylece greft kaybı yaşanmaz. Saçlı deri ve ekim yapılacak deri arasında kök transferi cihaz yardımı ile gerçekleştiği için çok daha kısa sürmekte ve hava ile çok daha az temas eden kökün tutunma ve başarı oranı çok daha yüksek olmaktadır.

FUT saç ekimi ise hem ensede iz bırakması hem de saç kökleri daha uzun süre hava ile temas ettiği için başarı oranının düşük olması sebebiyle fazla tercih edilmemektedir. Ancak FUE saç ekimi yöntemi teknolojik cihazlar ve dolayısı ile ciddi bir yatırım gerektirir. Bu sebeple FUT tekniği ile saç ekimi yapan merkez sayısı az olduğu gibi bu cihazları kullanmayı bilen uzman sayısı da fazla değildir.

TOP